Bölcsészettudományi Kar
ROMANISZTIKA INTÉZET
FRANCIA TANSZÉK

Miért válasszam a pécsi Francia Tanszéket?

Nyomtatóbarát változatPDF változat

Miért éppen Pécs? Miért éppen a pécsi francia tanszék? Valószínűleg mindenkinek hasonló gondolatok járnak a fejében, amikor meglátogatja ezt a honlapot. És minden bizonnyal mindenki szeretne bizonyosságot szerezni arról, hogy ez a legnagyobb, legjobb, legszebb stb. francia tanszék Magyarországon. Nos, itt most a fentiek közül egyik sem fog elhangzani.

Ellenben szeretnénk megosztani a kedves érdeklődőkkel azt, hogy mi - tanárok, diákok - milyennek látjuk a saját tanszékünket. A Pécsi Tudományegyetem Francia Tanszéke egy barátságos, családias hangulatú tanszék, ahol mindenki ismer mindenkit, így az oktatás, a tudományos munka és a közösségi élet is jó hangulatban zajlik, a felmerülő kérdéseket és problémákat pedig gyorsan megválaszolják, illetve megoldják.

Ehhez a hangulathoz nagymértékben hozzájárul a tanszék könyvtára, amely 20 ezres kötetállományával nemcsak a tanulást segíti elő, de számítógéptermével és különböző helyiségeivel a diákok és tanárok közösségi életének legfőbb színtere is. Itt lehet (elektronikus) leveleket írni a családnak, felkészülni a vizsgákra, elolvasni egy jó könyvet (természetesen franciául) vagy csak kiheverni az órák fáradalmait egy kényelmes fotelben.

Fontos megemlíteni, hogy mivel gyakorlatilag a tanszék egésze egy folyosón helyezkedik el, így a diákoknak nem kell vándorolni a campus különböző épületei között ellentétben sok más tanszék hallgatóival, akiknek sajnos rengeteg időt kell áldozniuk erre. A mi hallgatóinknak legfeljebb a földszinten található kávéautomatáig kell elzarándokolniuk, de ennyi testmozgás bőven elkél két óra között. Ha pedig valaki esetleg szeretné kiszellőztetni a fejét a magas tudományok tanulmányozása után, annak se kell messzire mennie, mivel a tanszéknek otthont adó épület egy arborétum mellett helyezkedik el, ahol a fák árnyékában (a tantermektől távol) padok várják a tanulásban megfáradt embereket.

Hogy a tanulmányokról is essen pár szó, tanszékünk legfontosabb jellegzetessége, hogy a francia irodalom és nyelvészet mellett megismerteti a hallgatókat a frankofón területek (Belgium, Svájc, Kanada, Maghreb, Fekete-Afrika) kultúrájával és irodalmával. Azonban a kínálat itt nem ér véget, ugyanis gondoltunk azokra is, akik esetleg a bölcsészettudományok mellett praktikusabb dolgokkal is szeretnének foglalkozni. A tanszéken lehetőség nyílik a francia gazdasági és az európai uniós szaknyelv megismerésére is, valamint francia gazdasági és társadalomtudományi szakfordítói diplomát is lehet szerezni posztgraduális képzés keretében.

A francia nyelv elsajátítását és tökéletesítését több tényező is segíti. Ezek közül a legfontosabb a hallgatói Erasmus-ösztöndíjak rendszere, amelynek köszönhetően gyakorlatilag minden diákunk számára lehetőséget tudunk teremteni arra, hogy egy - esetleg két - félévet külföldi (francia, belga stb.) egyetemeken tanulhasson, ami egyedülálló lehetőséget jelent a francia nyelv gyakorlására és továbbfejlesztésére.

Ha ezek után valaki úgy érzi, hogy kedve lenne közelebbről is megismerkedni tanszékünkkel, vagy csak több információt szeretne, mielőtt döntene, az nyugodtan keressen bennünket akár e-mailben, akár telefonon, akár személyesen, mi mindenben állunk rendelkezésére.